Ana içeriğe atla

Öğrenciler lisans döneminden itibaren bilimsel araştırmalara özendirilecektir. Bu amaçla her öğrenciden lisans eğitiminin son iki yılında bir makale ve lisans mezuniyet tezi hazırlaması istenecektir. Yine her öğrenci lisans eğitiminin son iki yılında belirlediği bir alanda çalışan danışman bir hocanın rehberliğinde araştırma becerisini geliştirecektir. Böylece öğrencilerin lisans eğitimleri devam ederken belirledikleri bir bilim dalında uzmanlaşmaya başlamaları ve mezuniyetleri sonrasında bir lisansüstü programında akademik kariyere yönelmeleri teşvik edilecektir.

Fakültenin eğitim dili Türkçe olup dört yıllık lisans eğitiminden önce okutulacak Arapça hazırlık sınıfının sağlayacağı dil becerisi sayesinde lisans derslerinin %30’u Arapça okutulacaktır. Arapça hazırlık sınıfında kendi alanlarında uzman olan Türk ve yabancı uyruklu öğretim elemanları tarafından dersler verilecektir. Fakültenin önem verdiği hususlardan biri de öğrencilerinin ileri seviyede İngilizce öğrenmeleri ve ilgi alanlarındaki yabancı literatürü rahatlıkla takip edebilmeleridir. Bu sebeple öğrencilerin İngilizce eğitim veren bölümlerden ders seçmeleri teşvik edilecektir. Fakülte bünyesinde yürütülecek eğitim ve araştırmalar hem öğrencilerin kendilerini geliştirmesine hem de öğretim elemanlarının akademik yetkinliklerini göstermelerine olanak sağlayacaktır.

ASBÜ İlahiyat Fakültesinin zengin içerikli, analitik ve sürekli güncellenen eğitimi ile lisans öğrencileri ve yürütülecek nitelikli proje ve araştırmalar ile lisansüstü adaylar için cazibe merkezi haline gelmesi hedeflenmektedir. Bu hedefi gerçekleştirmek için Fakülte, bağlı bulunduğu Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nin sunduğu imkânları aktif bir şekilde kullanacak ve başarılı öğrencilerini 'çift ana dal' ve 'yan dal' programlarından yararlanmaları için teşvik edecektir.

İlahiyat Fakültesi, üniversitenin vizyonuna uygun olarak lisansüstü çalışmalara ağırlık vermeyi amaçlamaktadır. Fakülte bünyesindeki üç bölüm, ayrı anabilim dalları olarak İslamî Araştırmalar Enstitüsü'ne bağlıdır. Enstitü bünyesindeki bölümlerin her biri lisansüstü programlar yoluyla araştırma imkânları sunacaktır.

Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz.

asbu.edu.tr' yi kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.